Jak skutecznie pielęgnować stopy dzięki metodzie „Zdrowa i piękna stopa”?

Autor: Dorota Szafarowska

Co roku wraz z nadejściem wiosny cieszymy się, że nareszcie nastają cieplejsze dni. Rezygnujemy z zimowych butów i przerzucamy się na obuwie lekkie, odsłaniające stopy. I właśnie w tym momencie wiele osób odczuwa dyskomfort a nawet wstyd z powodu wyglądu swoich stóp.

More...

Stopy ukryte w ciężkich zimowych butach nie wyglądają świeżo i zdrowo. Pojawiają się na nich, odciski, modzele, pęknięcia, zrogowacenia, stopy są blade, skóra jest przesuszona, mało elastyczna.  Wzrastające temperatury sprawiają, że stopy często zaczynają się pocić, co powoduje, że nieprzyjemnie pachną. Rozkładający się pot przy braku odpowiedniej higieny może doprowadzać do zakażeń wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych.

Zadbane stopy to nie jest tylko estetyka i komfort, ale przede wszystkim zdrowie. Stopy eksploatujemy na co dzień, dlatego ich codzienna i regularna pielęgnacja jest bardzo ważna.

Jak w domowych warunkach przygotować stopy do sezonu wiosenno-letniego i cieszyć się ich zdrowiem oraz estetycznym wyglądem? Dzięki tym wskazówkom możecie dbać o nie przez cały rok i utrzymywać je w dobrej kondycji niezależnie od pory roku.

  • Myj codziennie. Zachowaj odpowiednią higienę stóp, myjąc je wodą z mydłem.
  • Osuszaj dokładnie, wycierając ręcznikiem przestrzenie międzypalcowe.
  • Podczas osuszania regularnie oczyszczaj  paznokcie i wały okołopaznokciowe z zanieczyszczeń oraz zaległych zrogowaciałych martwych komórek naskórka za pomocą sondy lub patyczków. Obcinaj  paznokcie zgodnie z linią łożyska, a następnie opiłowujcie  pilnikiem kątowym ostre krawędzie.
  • Stosuj codziennie krem, który działa zmiękczająco lub złuszczająco i ma w składzie np. mocznik o stężeniu 10%, 15% lub 25%
  • Wykonaj raz raz w tygodniu peeling na stopy, który powoduje złuszczenie zrogowaciałego naskórka. Peeling można wykonać ze składników kuchennych: do miski wsypcie 3 łyżki cukru, 2 łyżki oleju z oliwek i 1 łyżkę soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Po wymieszaniu składników nałóż peeling na stopy i  wycieraj w skórę stóp ok. 2 minuty. Następnie usuń piling ciepłą wodą i wymasuj w skórę krem regeneracyjny działający nawilżająco i zmiękczająco z dodatkiem m.in.: mocznika (10%, 15 %), kolagenu, elastyny. (unikaj stosowania żyletek i pumeksów)
  • Masuj regularnie raz lub dwa razy w tygodniu. Masaż stóp poprawia  ukrwienie kończyn dolnych oraz stóp i palców, a także zmiękcza i nawilża skórę.
  • Ubieraj skarpetki z naturalnych materiałów, w których skora będzie oddychać i które zapewnią jej komfort.
  • Noś przewiewne, lekkie obuwie, które w łatwy sposób można poddać czyszczeniu.
  • W przypadku nadpotliwość stóp, stosuj codziennie dezodoranty lub antyperspiranty na stopy. Należy także dezynfekować obuwie i nosić bawełniane skarpety z dodatkiem srebra, które działają biobójczo oraz raz w tygodniu moczyć stopy ok. 10 min. w soli z dodatkiem np.: pokrzywy, sosny, kory dębu, lawendy, szałwii.

Zwróć proszę uwagę na fakt, że w przypadku poważnych zaniedbań wyżej wymienione metody mogą jednak nie być wystarczające i konieczna będzie konsultacja z podologiem. Specjalista podologii udzieli profesjonalnej porady oraz pomoże Waszym stopom odzyskać zdrowy wygląd.

Umów się na video konsultację z podologiem!

>
Success message!
Warning message!
Error message!