Kosmetyki do domowej pielęgnacji stóp

Autor: Dorota Szafarowska

Na rynku znajdziemy wiele preparatów do pielęgnacji stóp, które różnią się nie tylko ceną, ale też konsystencją, składem oraz zapachem. Który kosmetyk będzie odpowiedni w domowej pielęgnacji?

More...

Nasz wybór powinien wynikać z rozpoznania problemu, który mamy i który chcemy rozwiązać. Pod niego dobieramy kosmetyk z odpowiednim składem.

Wśród najpopularniejszych składników wykorzystywanych do pielęgnacji stóp znajdziemy:

  • Mocznik – posiada właściwości nawilżające i zmiękczające. Wskazaniem do stosowania preparatów zawierających mocznik są problemy skóry, którym towarzyszy nadmierne wysuszenie i rogowacenie tam gdzie występują np. modzele. Mocznik to sustancja, która występuje naturalnie w organiźmie ludzkim i oprócz potu i moczu, jest obecna w warstwie rogowej naskórka.
  • Kolagen – to również składnik, który występuje w naszym organiźmie. Wykazuje właściwości regenerujące. Kolagen nawilża, odżywia, uelastycznia i wygładza skórę oraz wzmacnia paznokcie.
  • Gliceryna – kolejna substancja czynna, która często występuje w składzie preparatów do pielęgnacji stóp. Gliceryna posiada właściwości odżywcze oraz nawilżające.
  • Propolis – stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry, w tym w przypadku uszkodzeń naskórka, kurzajek czy trudno gojących się ran.
  • Szałwia – jest pomocna w leczeniu nadpotliwości stóp.
  • Ekstrakt z drzewa herbacianego – stosowany w celu przyspieszenia gojenia się ran , zmniejszenia podrażnienia a także chroni skórę i paznokcie przed grzybicą.
  • Zielona herbata – wykazuje właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.
  • Rumianek – wyciąg z rumianku posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz rozkurczające.

Działania niepożądane po zastosowaniu produktów zawierających wyżej wymienione substancje czynne zdarzają się niezwykle rzadko. Niemniej mogą wystąpić na przykład w przypadku nadwrażliwości na określoną substancję czynną, w wyniku niewłaściwego stosowania preparatu. Do nasilenia problemu skórnego możemy doprowadzić, gdy do pielęgnacji użyjemy niewłaściwie dobranej substancji.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do rozpoznania dolegliwości i doboru  W przypadku problemów w obrębie stóp i paznokci warto zwrócić się do specjalisty podologa, który profesjonalnie doradzi w wyborze określonego produktu.

Umów się na video konsultację z podologiem!

>
Success message!
Warning message!
Error message!