Podologia bez tajemnic, czyli stopy w centrum uwagi

Autor: Dorota Szafarowska

Choroby cywilizacyjne, starzenie się, szybkie tempo życie, moda – to tylko niektóre z czynników, które wpływają na fakt, że coraz więcej ludzi potrzebuje pomocy specjalistów podologów.

More...

Czym jest podologia?

Słowo podologia pochodzi od greckich słów podos – stopa oraz logos – nauka. Podologia, zwana również podiatrią,  jest dziedziną nauki, w której centrum zainteresowania znajdują się nasze stopy. Podologia to nie tylko pielęgnacja stóp. T przede wszystkim diagnostyka oraz zapobieganie chorobom  stóp i stawu skokowo-goleniowego. Podologia jest dziedziną interdyscyplinarną, tj. wykorzystuje wiedzę z zakresu wielu innych dziedzin medycyny i pokrewnych  takich jak kosmetologia, dermatologia, diabetologia, ortopedia czy fizjoterapia.

Kto powinien korzystać z zabiegów podologicznych?

Z usług specjalisty podologa powinniśmy korzystać wszyscy. Nasze stopy spełniają wiele kluczowych funkcji w naszym życiu,  dlatego też powinniśmy nie tylko leczyć rozpoznane dolegliwości i stany chorobowe stóp, ale także im zapobiegać. Niektórzy wymagają szczególnej uwagi, w tym m.in. osoby chorujące na cukrzycę oraz z wadami i dolegliwościami bólowymi stóp.

Z jakimi problemami warto zgłosić się do podologa?

Do podologa zgłaszają się osoby, którym dokuczają problemy zarówno czysto  kosmetyczne, jak i bolesne defekty oraz poważne patologie. Warto jednak zaznaczyć, że nawet z pozoru drobna dolegliwość (gdy jest nieleczona lub leczona nieodpowiednio!) może przerodzić się w poważne problemy zdrowotne. 

Jakie problemy stóp występują najczęściej?

Do tej grupy należy zaliczyć m.in. grzybicę płytki paznokciowej, nadpotliwość stóp, pękającą skórę na podeszwach stóp, wrastanie paznokci, odciski , modzele, zmiany patologiczne na płytkach paznokciowych i wiele innych. 

Jakie usługi realizuje specjalista podolog?

Podolog zajmuje się m.in. poradnictwem ogólnym oraz indywidualnym, przeciwdziałaniem powstawaniu zmian patologicznych w obrębie stóp, rozpoznawaniem stanów chorobowych stóp, analizą deformacji stóp, wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych oraz terapeutycznych.

Jak wygląda wizyta u specjalisty podologa?

Profesjonalny podolog wizytę powinien rozpocząć od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem/klientem, na podstawie którego rozpozna i ustali przyczynę problemu, z jakim zgłasza się człowiek. Wizyta u podologa obejmuje również badanie przedmiotowe, często przebiegające przy pomocy specjalistycznych urządzeń, ustalenie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych lub terapeutycznych oraz przygotowanie listy zaleceń do stosowania w domu.

Umów się na video konsultację z podologiem!

>
Success message!
Warning message!
Error message!